Platform Pazarının Yükselen Markası ELS Lift

2020-02-07

1. MALUMUNUZ PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM SEKTÖRÜ OLARAK ÇOK PARLAK BİR YIL GEÇİRMEDİK. BU KAPSAMDA ELS LIFT, 2019 YILINI NASIL TAMAMLADI. HEDEFLERİNE ULAŞABİLDİ Mİ?
• Geçtiğimiz yıl içerisinde gelişen ekonomik sıkıntılar ve iç pazarda meydana gelen daralmalar, tüm sektörde sarsıcı dalgalanma yaratmış olmasına rağmen ELS Lift olarak, Avrupa’da bulunan mevcut bayiliklerimizin yanı sıra 25’den fazla ülkeye ihraç etmeye devam ettik. Hızlı bir şekilde yükselişte olan makine adetlerimizin hacmini ve her geçen gün yurtdışı/yurtiçi pazar payını arttırmaya yönelik çalışmalarımızı büyük bir hassasiyetle sürdürüyoruz. 2019 yılı için %30 oranında büyümeyi amaçladığımız hedefimizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

2. YURT İÇİ PAZARIN DARALDIĞI BİR DÖNEMDE TÜM FİRMALAR İHRACATA AĞIRLIK VERDİ. ELS LİFT’İN BU KONUDAKİ ÇALIŞMALARI NELER OLDU?
• Personel yükseltici platform sektörü, başta Çin, Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde olmak üzere 2019 yılını büyüme ile sonlandırdı. Yaşanan ekonomik durgunluktan dolayı yönelim gösterdiğimiz ihracat payımız 2018-2019 dönemine göre %20 arttı. İç piyasayı hareketlendirmek adına ise 2018 yılının son çeyreğinde ‘’Yenileme Merkezi’’ hizmetimiz devreye alındı. Faaliyetlerini fabrikamız bünyesinde sürdürdüğümüz Yenileme Merkezi Hizmetimiz (Refurbishment) müşterilerimizin her marka makinesinin kullanım ömrünü arttırıp daha fazla iş gücü elde etmesini sağlamak amacıyla uzman ekiplerimiz tarafından verilmeye başlandı. Uluslararası arenada ELS Lift markasına olan güveni pekiştiren Yenileme Merkezi, sunduğu 1 yıl üretici garantisinin yanı sıra, teknik servis giderleri ve zaman kaybının aksine, uygun maliyetli çözüm ortağı olmaya devam etti. ‘’Yeniden Başla!’’ sloganı ile ivme kazandırdığımız yenileme işlemi görmüş 2. EL makine satışlarımızda domestik ve küresel pazarda çok ciddi satış hacimleri yakalandı. ELS Lift olarak, Yenileme Merkezi Hizmetimiz; 2. El değerlemesini global çapta yükselterek, ELS Lift markasını tercih edilen bir marka kılmıştır.

3. ÜRETİMİNİZDE BİR ORANLAMA YAPACAK OLURSAK, ÜRETİMİNİZİN YÜZDE KAÇINI İÇ VE DIŞ PAZARA SUNUYORSUNUZ?
• 2019 yılında almış olduğumuz verilere göre yıllık üretimimizin %74’ünü dış pazara sunarken, %26’sını iç pazara sunmaktayız.

4. ŞU ANDA HANGİ ÜLKELERDE ELS LIFT ÜRÜNLERİ YER ALIYOR? YURT DIŞI YAPILANMASIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARINIZ DEVAM EDİYORDU, KONUYLA İLGİLİ SON DURUM NEDİR?
• 2019 yılı itibariyle Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, Hindistan, Suudi Arabistan, Belarus, Ukrayna gibi ülkelerde bayiliklerimiz mevcuttur. Bu ülkelere ek olarak Amerika Birleşik Devletleri, Portekiz, Polonya, Şili, İsrail, Azerbaycan, Avustralya, Hollanda gibi ülkeler başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde bulunan kurumsal şirketler ile bayilik çalışmalarımız devam etmektedir. Bu yıl içerisinde, her yıl devam ettiği gibi bayilik ağımızı yeni ortaklıklarla genişletmeyi hedefliyoruz. 2020 yılının ikinci yarısında Avrupa’da ki bayi ve müşterilerimize daha iyi bir servis hizmeti verebilmek adına ‘’ELS LIFT Europe’’ projesi, kararlaştırılan üç ülkeden birinde hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

5. TÜRKİYE’DE YERLİ ÜRETİMİN ÖN PLANDA TUTULDUĞU BİR DÖNEM BAŞLADI. BU KAPSAMDA PAZARIN VE PAZARDAKİ OYUNCULARIN YERLİ ÜRETİM GERÇEKLEŞTİREN ELS LIFT’E BAKIŞ AÇISI NASIL?
• Personel yükseltici platform sektöründe özellikle pazarda ithal ürünlerin yer aldığı ülkemizde ki potansiyel manlift kullanıcısı için sunduğumuz, ulaşılabilirlik, uygun maliyetli yedek parça desteği, etkin servis hizmeti ve rekabetçi fiyat politikamız sayesinde kullanıcının tercih ettiği bir marka olduk. Ürün gamımızda yer alan farklı metrajlarda ki makine modelleri ve makine modeli çeşitliliği sebebi ile her türlü ihtiyaca cevap verebiliyor oluşumuz sağladığımız bir diğer avantajdır.

6. PAZARDAKİ KONUMUNUZU VE PAYINIZI ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?
• Personel yükseltici platform sektöründe 2008 yılı itibari ile var olan ELS Lift, tamamen ‘milli’ üretim anlayışıyla hareket ederek Türkiye’nin global ölçekteki öncü markaları arasında konumlandırılmaktadır. Avrupa standartlarında ürün üretip, global ölçekte rağbet gören bir marka olarak, Türkiye pazarında da sektörel öncülüğümüz devam etmektedir. 2018-19 yıllarında yaptığımız büyük ihracat ve üretim hamleleri sayesinde uluslararası arenada ki konumumuz güçlendirilmiştir.

7. BU YIL YENİ ÜRÜNLERİNİZ OLACAK MI? OLACAKSA DETAYLARI ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?
• 5 ayrı ürün kategorisinde, 14 farklı ürün seçeneğimiz ile üretimine devam ettiğimiz makinelerimizin çeşitliliğini ve ürün kalitesini sürekli iyileştirmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda 2019’un son çeyreğinde AR&GE çalışmaları tamamlanan ve seri üretime dahil edilen yeni Junior 4.5 şimdiden ilgi odağı oldu. Junior serisinin son üyesi olan, 4.5 metre çalışma yüksekliği ile iç mekan çalışmalarında oldukça aranan bir makine olmuştur. 2020 yılı için piyasaya sunulması planlanan EL serisi EL16 ve EL19’un ise AR&GE çalışmalarında sona yaklaşıldı. 2020 yılının son çeyreğinde seri üretime alınması planlanmaktadır.

8. ELS LİFT’İN 2020 YILI YURT İÇİ VE YURT DIŞI HEDEFLERİ NELERDİR?
• 2019’un son çeyreğine doğru gelişen ekonomik iyileşmeler sonucunda sektörde yaşanmaya başlayan hareketlenmelerin, 2020 yılında daha da ivme kazanarak artması bekleniyor. 2020 yılında iç pazardaki faaliyetlerimize son kullanıcı ve işletmeci/kiralamacı olarak adlandırdığımız müşteri gruplarını hedef alarak çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırmayı planlamaktayız.9. ÖZELLİKLE İHRACAT TARAFINDAKİ BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR?
• Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz kapasite artışı sebebi ile 2020’de üretim adetlerimizde ciddi artış yaşanacağını umut ediyoruz. Her zaman olduğu gibi yeni pazarlara odaklanmaya devam edeceğiz. İhracat tecrübemize dayanarak, kendimize prensip edindiğimiz bölgesel fokuslanmanın dışında ihracat ağımızı genişleterek olabildiğince fazla pazara ulaşmayı hedeflemekteyiz. Bu prensibin altında yatan kök nedenimiz, 2018-19 yıllarında gözlemlediğimiz dünya çapında ki ticari savaşların, içinde bulunduğumuz yıl içerisinde de getirebileceği olumsuz etkilerden korunmayı barındırmaktadır.

10. YURT İÇİ PAZARININ GELECEĞİNİ NASIL GÖRÜYORSUNUZ?
• 2020 yılı ile birlikte ekonomide gerçekleşen düzelme sinyalleri doğrultusunda yeni yılın başından itibaren sektörde hareketlenmeler başlamıştır. Personel yükseltici platform sektöründe 2019’un başından itibaren yaşanan, pazarda ki makine adetleri düşüşü sonrası, platformlarda artan verimli kapasite kullanımı sebebi ile yeni yatırım ihtiyaçları gündeme gelecektir.

11. MARKA BİLİNİRLİLİĞİNİZİN ARTMASIYLA SATIŞ SONRASI HİZMETLER TARAFINDA DA HAREKETLİLİĞİNİZ BAŞLADI. BU TARAFTAKİ ÇALIŞMALARINIZI DA ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?
• Şirket olarak müşteri taleplerine en kısa sürede çözüm sunmak ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak temel önceliklerimizden biridir. Marka bilinirliği ve piyasada ki makine sayımızın artmasıyla Satış Sonrası Hizmetler departmanında ki taleplerde aynı oranda artış göstermiştir. Sunduğumuz hizmetin yedek parça tedariği, hızlı geri bildirim, teknik servis müdehalesi gibi üst düzey performanstan geçtiğinin bilincinde olmamızdan dolayı; 2020’nin ikinci yarısından sonra faaliyete geçirmek için çalışmalarını sürdürdüğümüz, online sistem geliştirmeleri sürdürülmektedir. Kullanıcı dostu bir panel üzerinden yedek parça talepleri, mevcut stokların görüntülenmesi ve servis talepleri gibi daha birçok fonksiyon içeren bu yatırım atılımının hayata geçirilmesi için ilk temeller 2020 yılı ile beraber atılmıştır.