HEDEF GLOBALDE DAHA DA BÜYÜMEK - FORTUNE DERGİSİ

2021-09-07

ELS LIFT ÜÇ YIL IÇERISINDE, MEVCUT PAZAR PAYINI ARTTIRARAK YENI ÜRÜN GRUPLARI VE ÇÖZÜMLERLE MÜŞTERILERINE DAHA GENIŞ BIR YELPAZEDE ULAŞMAYI HEDEFLIYOR. ŞIRKET AYRICA AMERIKA PAZARINDAKI YERINI GÜÇLENDIRIP YENI IŞ BIRLIKLERINE IMZA ATARAK, GÜNEY AMERIKA VE KORE PAZARLARINDA DA AKTIF ROL ALMAYI PLANLIYOR.

ELS LIFT GENEL MÜDÜRÜ KEREM BAYRAK, şirketin yurtiçindeki pazar payını, ihracat hedeflerini ve Ar-Ge çalışmalarını anlattı.

Türkiye’deki pazar payınız ve ürünlerinize olan talebe yönelik neler söylersiniz? Global pazardaki durumunuz ve hedefiniz nedir?

Türkiye pazarındaki güçlü ve rekabetçi konumumuz sebebi ile ürünlerimize yönelik aldığımız taleplerden her zaman memnun olduk. Özellikle eklemli ve makaslı personel yükseltici platform olarak adlandırdığımız makine gruplarımız, Türkiye pazarında sıklıkla tercih edilmektedir. ELS Lift olarak, yurtiçi pazar payının yüzde 65’ini elimizde tutmaktayız. Yurtdışında ise köklü geçmişe sahip kilit oyuncuların hâkim olduğu pazarlarda, marka bilinirliğimizi arttırmak ve ihracat kanallarımızı güçlendirmek için stratejilerimiz sürdürülmektedir. İç ve dış pazar olmak üzere, ilk yıl yüzde 35, ikinci yıl yüzde 40’lık artış beklenmektedir.

Yurtdışına açılma kararı nasıl alındı? Yurtdışında girmeyi düşündüğünüz yeni pazarlar var mı?

Personel yükseltici platform sektöründe faaliyete başladığımız günden itibaren ürün ve iş süreçlerimiz her zaman ihracat üzerine kurgulamıştır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen markalaşma çalışmaları ve katılım gösterilen uluslararası fuarlar yurtdışına açılma hususunda atılan ilk adımlar olmuştur. 2020 yılı itibariyle çalışmaya başladığımız Amerika pazarındaki yerimizi güçlendirip yeni iş birliklerine imza atarak, Güney Amerika ve Kore pazarlarında da aktif rol almayı hedefliyoruz. Bugün itibariyle ihracat ağımızda 35’den fazla ülke yer alıyor. Yakın dönemde Portekiz, Norveç, Hollanda, Vietnam, Cezayir, Pakistan ve Amerika gibi ülkelere ihracat gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıllarda 50’den fazla ülkeye çıkarmayı planlıyoruz.

Ar-Ge konusunda neler yapıyorsunuz?

ELS Lift kurulduğu günden bu yana her yıl olduğu gibi bu yılda yüksek katma değerli ürünler piyasaya sürerek, teknolojinin sunduğu tüm faydaları ürünlerine entegre etmeye devam ediyor. Her yıl üç yeni model ürünü piyasaya sunmak üzere kurulan ELS Lift Ar-Ge stratejisi kapsamında, bu yıl dünya trendleri arasında yer alan elektrik yürüyüşlü EL8-SE modelini piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Daha az enerji tüketimine ve sıfır emisyon özelliğine sahip olan yeni EL8-SE makaslı platform, bakım gerektirmeyen aküler ve sepex teknolojisi ile donatıldı. ELS Lift elektrikli makaslı platformlar daha az şarj ve daha fazla çalışma süresi mottosu ile sahada üretkenliği arttırmayı hedefliyor.

Şirketinizle ilgili olarak hedeflerinizden (istihdam, müşteri hedefi vb.) bahseder misiniz?

Değişen dinamik saha yapılarında müşterilerimizin oluşabilecek her türlü ihtiyaçlarına hızlı ve niş çözümler sunmak için çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürüyoruz. Yurtiçi pazarda etkin bir şekilde sağlamış olduğumuz yedek parça ve servis ağımızı, yurtdışı pazarda da bayilerimiz aracılığıyla sağlayarak müşterilerimize kesintisiz hizmet sunmaktayız. 2021 yılının son çeyreği itibariyle Avrupa’da yedek parça dağıtım merkezi olarak ELS Europe’u devreye almaya hazırlanıyoruz. ELS Lift, beş farklı kategoride 14 farklı ürün çeşidi ile yıllık 1000 makine üretim kapasitesine sahip. Bugüne bakıldığında ürünlerimizi 500 ve üzeri müşteriye ulaştırıyoruz. Önümüzdeki yıllarda ise 800 ve üzeri müşteriye ulaşmayı hedefliyoruz. İş makineleri ve inşaat gibi erkek egemen bir sektörde faaliyet gösteriyor olmamıza rağmen, kadınların işgücüne katılımının önemini şirket değerlerimizle birleştirerek personel seçme ve yerleştirme süreçlerimizde pozitif ayrımcılık uyguluyor ve kadınlarımıza daima destek sağlamaya özen gösteriyoruz. Buna istinaden her geçen gün arttırmayı hedeflediğimiz kadın istihdam oranımız yüzde 22’dir.