ELS Lift, 2020 İtibari İle Dört Yeni Modeli Seri Üretime Alacak

2019-11-13

Personel yükseltici platform sektöründe 2008 yılı itibari ile var olan ELS Lift, tamamen ‘milli’ üretim anlayışıyla hareket ederek Türkiye’nin global ölçekteki öncü markaları arasında konumlandırılıyor. Akülü makaslı platformlar, kule dönüşlü dikey yükselticiler ve akülü eklemli platformların yer aldığı ürün gruplarına 2019’da üç yeni model daha katan firmanın, 2020 itibari ile seri üretime alacakları dört yeni modeli daha bulunuyor.

Ürettikleri her ürün için pazar lideri olarak konumlanmayı başlıca hedefleri arasında açıklayan ELS Lift Genel Müdürü Kerem Bayrak, küresel ölçekte ise, yıl içinde uluslararası boyutta attıkları adımlar sayesinde ürün kalitesi ile kalıcı ve ilk akla gelen tedarikçiler arasında yer almayı hedeflediklerini söyledi. Bayrak, “2020 yılında iç pazardaki faaliyetlerimize son kullanıcı, işletmeci ve kiralamacı olarak adlandırdığımız müşteri gruplarını hedef alarak, çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırmayı planlamaktayız. Bu yıl mevcut ürünlerimizin yanı sıra üç yeni model daha pazara sunduk. Bunlardan Junior 4.5, en dar alanlarda çalışma imkanı sunan, asansör ile taşınabilme özelliğine sahip, hafif tip personel yükseltici platform iken; dar alanlarda kullanıma uygun bir diğer ürün ise yüksek kaldırma kapasitesine sahip, 19 metreye kadar erişim sağlayan makaslı personel yükseltici platform EL19 olmuştur. Ayrıca, dikey personel yükseltici platform VM6 kullanıcılarımızla buluşarak; 6 metre erişim yüksekliği, hafif ve kompakt yapısıyla en çok tercih edilen modellerden biri olarak ürün gamımızda yerini aldı” dedi. 2020 yılında dört yeni modeli daha pazara sunacaklarının bilgisini veren Kerem Bayrak, toplamda 16 farklı ürün grubuna sahip olduklarını ifade etti.

Hindistan, Pakistan Ukrayna ve
Amerika pazarlarını odağına aldı
Satışlarının yüzde 80’nini yurtdışına yaptıklarını dile getiren Kerem Bayrak, faaliyetlerini küresel pazarda artırmaya yönelik geliştirdiklerini, bu sayede de bu yılki ihracat oranını yüzde 62’den yüzde 83’e çıkardıklarını belirtti. Bayrak, iç pazarda ise saha ziyaretleri ve son kullanıcılara ulaşma konusundaki satış pazarlama faaliyetlerine odaklandıklarını ve yılın ilk 9 ayını yüzde 8’lik bir büyüme ile kapattıklarını söyledi. Küresel ölçekte ise yeni bir atılımda bulunduklarından bahseden Bayrak, iş makineleri sektöründe büyük bir pazar sunan Hindistan, Pakistan, Ukrayna ve personel yükseltici platform sektörünün başlangıç merkezi sayılan Amerika pazarında rol almak için kritik temeller attıklarını ifade etti. Bayrak, “Avrupa ekonomisinde lokomotif ülke konumunda yer alan Almanya başta olmak üzere, Fransa, İngiltere, İskoçya, Hollanda ve İspanya gibi Avrupa’nın birçok yerindeki mevcut ve süreçleri devam eden bayiliklerimiz aracılığıyla global platformlarda kullanıcılar ile buluşmaya devam etmekteyiz. Bu ülkelerin yanı sıra yıllık üretimimizi; İsrail, İsviçre, Hollanda, Avusturya, Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir ve Nijerya gibi 20’den fazla ülkeye ihraç etmekteyiz” diye konuştu.

İkinci el piyasasında
“Yeniden Başla” diyerek büyüdü
İkinci el makine satışlarındaki faaliyetlerine de değinen Kerem Bayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararası arenada ELS Lift markasına olan güveni pekiştiren yenileme hizmetimiz, sunduğumuz 1 yıl üretici garantisinin ve teknik servis giderlerinin en minimum seviyeye indirgemesi sayesinde uygun maliyetli çözüm ortağı olmaya devam etmiştir. ‘’Yeniden Başla!’’ sloganı ile ivme kazandırdığımız yenileme işlemi görmüş ikinci el makine satışlarımızda domestik ve küresel pazarda kayda değer satış hacimleri yakalandı.” Sektörel sorunlardan da bahseden Bayrak, platform sektöründe yerli üretime dair teşvik edici bir yapılandırmaya ihtiyaç olduğunun altını çizdi.