Access International Dergisi - Dikey Personel Yükseltici Platformlar

2020-05-05

1. En son seri üretime aldığınız dikey direk ürünleriniz nelerdir ve ne zaman piyasaya sürüldü?

• 2017 yılının son çeyreğinde ELS Lift yeni bir ürün genişlemesine adım attı ve dikey direk ürün serilerinin üretimine VM10-J ürünü ile başladı. 2018 yılında gerçekleşen Platformers Days’de ise yeni dikey direk ürün prototipi VM6’yı kullanıcısına tanıttı.

2. Başlıca özellikleri nelerdir? Ürünü neden piyasaya sürmeye karar verdiniz?

• 2800 kg düşük makine ağırlığı ile iç ve dış mekân kullanımları için uygun olan dikey personel yükseltici platform VM10-J; rakiplerine göre 3,15 m ile yüksek yatay erişim imkânı sunmaktadır. Bakım gerektirmeyen AC sürüş sistemi ile hassas kullanım gereken alanlarda ön plana çıkarak, yeri geldiğinde yüksek ağırlığa sahip eklemli platformların yerini tutmaktadır. 9,80 metre çalışma yüksekliğine sahip VM10-J, multieksen joystick sayesinde kullanıcı dostudur. İz bırakmayan lastikleri ile iç mekân kullanımları için oldukça uygun oluşu, %25 tırmanma kabiliyeti, kesintisiz 350° kule dönüşü, sıfır kuyruk salınımı ve 0,99 m genişliği sayesinde özellikle dar alanlarda tercih edilmektedir. ‘’Teknik Servis’’ taleplerinde müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmanın temel önceliği olan hızlı arıza çözümlerine karşılık: Makine üzerinde ki komponentlere kolay erişim, entegre edilmiş Diagnostic Center Display sayesinde açıklamalı hata kodları, şarj yüzdesi, çalışma saatleri gibi bilgiler bu sistem üzerinden sağlanarak zamandan tasarruf edilir. Büyük takım tepsisi (tool tray) sayesinde operatöre geniş çalışma alanı sunmakla birlikte ECU`ya entegre edilmiş eğim sensörüyle maksimum güvenlik sağlar. Batarya sistemi sayesinde sıfır emisyonla çevre dostu olması diğer avantajlar arasında yer almaktadır. Prototip aşamaları tamamlanmış çalışmaları devam eden VM6 modeli ise, kompakt boyutları sayesinde, daha az yer kaplar ve kolay saklanır. Günümüzde kapalı alanlarda ki çalışmaların artması nedeni ile yatay erişim gerektiren, hassas zeminler için uyumlu, dar alanlardan geçiş sağlayan ve standart bir makaslı platformun görevini üstlenecek bu makine kategorisi global çapta yükselen bir değer halini aldı. Bizde pazarda oluşan mevcut ihtiyaca cevap vermek için ürün rangemizi bu yönde geliştirmeye devam ediyoruz.

3. Gelecekte hangi dikey direk asansörlerini seri üretime almayı planlıyorsunuz ve ana özellikleri ne olacak?

• Pazara sunmuş olduğumuz bu iki modele ilave olarak JIB extention içeren bir model daha piyasaya sunulmak için hazırlanıyor. Prototip aşamaları devam eden VM6 modelimiz ise 2020 yılının son çeyreğinde seri üretime alınacaktır.

4. Bu ekipman tipi için daha doğrudan elektrikli tahrik modellerine geçiş var mı? Avantajları nelerdir?

• İki modelimizde doğrudan elektrik tahriklidir. VM10-J modeli AC motor olarak üretilirken, VM6 ise SEPEX ve DC olarak seri üretime alınacaktır. Ürünlerin başlıca avantajları ise, elektrik motorlarının bakım gerektirmeyen yapısı sayesinde bakım maliyetlerini azaltarak, ürünün hidrolik yürüyüşe göre sağladığı verimlilik daha fazla olduğu için battery ömrü ve kullanım süresi artmaktadır.

5. Dikey direk sektöründe başka hangi eğilimler var? Lütfen açıklayınız.

• Bu konu da kısaca, VM10-J modelimiz için telematic uygulamalarının standarda dönüştürülmesi planlarından bahsedebiliriz.

6. Dikey direkler yaygın bir şekilde benimseniyor mu? Bu bölgeden bölgeye ne gibi farklılıklar gösteriyor?
• ELS Lift Satış Pazarlama Direktörü İrfan İşmak şunları söyledi: ‘’Genel bakım uygulamaları ve endüstriyel depo gibi çeşitli kullanım alanlarında daha fazla erişim sağlayarak kullanıcı dostu bir deneyim yaşatan bu ürünler pazarda oldukça talep gördü. Sunduğu opsiyonel çözümler sayesinde kiralama parkı sahiplerine ve operatörlere diğer ürünlere göre daha fazla esneklik sunarak verimliliği arttırdı. Taleplerimizi daha çok Avrupa ülkeleri, Kuzey Amerika ve İskandinav ülkelerinden almaktayız.’’